Diabetinės pėdos kaulų osteomielito antibakterinio gydymo efektyvumo palyginimas, remiantis kaulo biopsijos ir pasėlio iš žaizdos duomenimis
Volume 1, Issue 14 (2020): INFEKCINĖS LIGOS NR. 1 (14), 2020, pp. 38–42
Pub. online: 31 August 2024
Type: Original Articles
Open Access
Published
31 August 2024
31 August 2024
Abstract
Tyrimo tikslas. Palyginti diabetinės pėdos osteomielito (DPO) antibakterinio gydymo, paskirto pagal kaulo biopsijos ir pagal pasėlio iš žaizdos rezultatus, efektyvumą.
Metodai. Atlikta retrospektyvinė pacientų klinikinių duomenų analizė. Duomenų lyginimui taikytas Stjudento t, Mano-Vitnio ir χ2 kriterijai. Rezultatai laikyti statistiškai reikšmingais, kai patikimumo koeficientas p≤0,05.
Statistinei duomenų analizei naudota programa SPSS 22.0.
Tyrimo objektas. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Endokrinologijos skyriuje 2015–2016 metais gydyti suaugę pacientai, kurie sirgo DPO ir kuriems buvo atlikti mikrobiologiniai žaizdos arba kaulo biopsijos tyrimai.
Tyrimo rezultatai. Tyrime buvo nagrinėjami 28 pacientų medicininiai duomenys. Pasėlis iš žaizdos buvo paimtas 19 (67,9 proc.), o kaulo biopsija – 9 (32,1 proc.) pacientams. Dauguma šių pacientų grupių anamnestinių duomenų nesiskyrė (p>0,05). Klinikiniai duomenys tarp grupių nesiskyrė, išskyrus kojų tirpimą, dažniau pasireiškusį pacientams, kuriems buvo atlikta kaulo biopsija. Nagrinėti radiologiniai duomenys tarp grupių taip pat nesiskyrė (p>0,05). Pacientams, kuriems buvo atlikta kaulo biopsija, dažniau buvo nustatomi rečiau pasitaikantys infekcijos sukėlėjai (33,3 proc. atvejų), negu pacientams, kuriems buvo tirtas pasėlis iš žaizdos (p<0,05). Kitaip nei vertinant pasėlį iš žaizdos (21,1 proc.), remiantis kaulo biopsijos tyrimo duomenimis, dažniau gydymas buvo keičiamas į siauresnio spektro antibakterinį gydymą (77,8 proc.) (p<0,05). Pacientai, kuriems buvo atlikta kaulo biopsija, dažniau pasiekė 2 metų remisiją (88,9 proc.), palyginti su pacientais, kuriems buvo atliktas pasėlis iš žaizdos (52,6 proc.) (p=0,05).
Išvados. Daugelio pagrindinių DPO klinikinių požymių pasireiškimo dažnis bei demografiniai ir anamnestiniai duomenys tarp abiejų pacientų grupių nesiskyrė. Iš kaulo biopsijos medžiagos dažniau nustatomi retesni sukėlėjai. Remiantis kaulo biopsijos rezultatais, antibakterinis gydymas dažniau keičiamas į gydymą siauresnio veikimo spektro antibiotikais. Pacientų, kuriems atlikta kaulo biopsija, gydymo rezultatai yra geresni.